Duyurular


 • Araştırmacı Çocuk 47. Sayı "Aklım Okuduklarımda Kaldı!" Çıktı!

  Kitapseverler orada mısınız?

  Evde, kütüphanede ya da bir ağacın altında kitap okuyorsanız, sayfalardan kendinizi alamıyorsanız bu sayımız tam size göre! Sizlere başımızdan geçen maceraları, tanıştığımız arkadaşları, elimizden bırakamadığımız kitapları, sevdiğimiz öyküleri, şiirleri, yazarları, oyunları anlattık. Kurduğumuz hayallerden, etkilendiğimiz fikirlerden, gezdiğimiz yerlerden bahsettik.

  Okumanın keyfine öyle kapıldık ki bir maceradan diğer maceraya atıldık. Aklımız okuduklarımızda kaldı. Heyecanla hepsini yazdık, resimledik, özenle bir araya getirdik. Belli mi olur? Sizin de aklınız okuduklarınızda kalabilir. O zaman dergiyi okurken aklınızdakileri not edin. Okumanın keyfini dolu dolu çıkarın.

  Keyifli okumalar.

 • Araştırmacı Çocuk 46. Sayı "Tahmin Edin!" Çıktı!

  Bilmeceleri sever misiniz? Herkes tahminde bulunur, sonra da tahminlerini arkadaşlarıyla paylaşır. Bilmecenin yanıtı herkesi şaşırtır ve güldürür. Bilmeceler çoğaldıkça oyun daha da eğlenceli olur.

  Bu sayımızda biz de birbirimize bildiklerimiz ve bilmediklerimiz hakkında sorular sorduk. Ardından “Haydi tahmin et!” dedik. Sorularımızın yanıtını bulmak için araştırmaya koyulduk. Bilgiler topladık, topladığımız bilgiler üzerinde düşündük. “Olabilir mi? Olursa nasıl olur?” dedik. Sonunda tahmin ettiklerimizle bulduğumuz sonuçları karşılaştırdık.

  Neler mi sorduk? James Webb Uzay Teleskobu neler keşfedecek? Dinozorların yaşı nasıl hesaplanır? Dünyada kaç panda kaldı? Yarın hava nasıl olacak? Kardan adama ne oldu? Pembe bere kimin? George Mendel kimdir? Daha bunun gibi sorularla hem öğrendik, hem de eğlendik.

  Tahmin etme oyununa siz de katılın. Merak ettiklerinizi birbirinize sorun, yanıtlarını önce tahmin edin, ardından araştırmaya başlayın. Bulduklarınızı karşılaştırın. Bakalım neler öğreneceksiniz!

 • Araştırmacı Çocuk 45. Sayı "Bilimden Mühendisliğe" Çıktı!

  Merhaba Araştırmacı Çocuklar,

  Bilim insanı ya da mühendis dediğimizde aklınıza ilk kim geliyor?

  Meraklı, problem çözmeyi seven, düşünen, hayal kuran, deneme yapmaktan vazgeçmeyen, kararlı biri olabilir mi? Size benzeyen yönleri var mı? Ne dersiniz?

  Bu sayımızda mühendislerin ve bilim insanlarının kimler olduklarını, nasıl çalıştıklarını araştırdık. Buldukları fikirler bizi hem meraklandırdı hem de heyecanlandırdı. Yaratıcı fikirlerin matematik, fizik, kimya ve biyolojiyle buluştuğunda hayatımızı nasıl değiştirdiğini gördük. Bilimin ve mühendisliğin yaşantımızı nasıl kolaylaştırdığını fark ettik. Yaptıkları çalışmalardan esinlenerek sizlere deneyler, etkinlikler, oyunlar hazırladık. Bakalım dergiyi okuyunca aklınıza hangi yaratıcı fikirler gelecek? İşe başlamaya, yola koyulmaya hazır mısınız? Tıpkı hayalinizdeki bilim insanı gibi!

  Keyifli okumalar.

Diğer Duyurular