Duyurular


 • Araştırmacı Çocuk 45. Sayı "Bilimden Mühendisliğe" Çıktı!

  Merhaba Araştırmacı Çocuklar,

  Bilim insanı ya da mühendis dediğimizde aklınıza ilk kim geliyor?

  Meraklı, problem çözmeyi seven, düşünen, hayal kuran, deneme yapmaktan vazgeçmeyen, kararlı biri olabilir mi? Size benzeyen yönleri var mı? Ne dersiniz?

  Bu sayımızda mühendislerin ve bilim insanlarının kimler olduklarını, nasıl çalıştıklarını araştırdık. Buldukları fikirler bizi hem meraklandırdı hem de heyecanlandırdı. Yaratıcı fikirlerin matematik, fizik, kimya ve biyolojiyle buluştuğunda hayatımızı nasıl değiştirdiğini gördük. Bilimin ve mühendisliğin yaşantımızı nasıl kolaylaştırdığını fark ettik. Yaptıkları çalışmalardan esinlenerek sizlere deneyler, etkinlikler, oyunlar hazırladık. Bakalım dergiyi okuyunca aklınıza hangi yaratıcı fikirler gelecek? İşe başlamaya, yola koyulmaya hazır mısınız? Tıpkı hayalinizdeki bilim insanı gibi!

  Keyifli okumalar.

 • Araştırmacı Çocuk 44. Sayı "Kim Kiminle Nasıl İletişim Kuruyor?" Çıktı!

  Bu sayımızda iletişim yolları üzerine düşündük. Aklımıza ilk “Acaba karşımızdaki kişinin düşündüklerini ve hissettiklerini nasıl anlayabiliriz?” sorusu geldi. Sonra “Hayvanlar bizi anlar mı, anlarsa nasıl?” diye merak ettik. En çok merak ettiğimiz soru ise “Bebekler konuşmayı nasıl öğrenir?” oldu. Düşündükçe “Aynı dili konuşmadığımız insanlarla anlaşabilir miyiz? İletişim kurmak için hangi araçları kullanabiliriz? Uzayla iletişim kuranlar var mı?
  İletişim kurmak hayatımızı nasıl kolaylaştırır?” gibi soruların yanıtlarını da merak ettik.

  Hep birlikte araştırmaya koyulduk. Bulduklarımızı eğlenceli hikâyeler, etkinlikler, araştırmalar ve çizimlerle size ulaştırdık. Bakalım iletişim denince sizin aklınıza hangi sorular gelecek?

  Keyifli okumalar.

 • Araştırmacı Çocuk 43. Sayı "Hareketi Severim" Çıktı!

  Merhaba Araştırmacı Çocuklar,

  Hareketi severim!

  Koşmayı, tırmanmayı, zıplamayı, sağa sola yuvarlanmayı…
  Her hareketimde kollarımı, ayaklarımı, ellerimi, başımı, nefesimi fark ederim. Kaslarımı, kemiklerimi, zihnimi güçlendirirken mutluluktan havalara uçarım.

  Bu sayımızda “Hareket” üzerine düşündük. Sağlıklı olmak için hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Hep birlikte basit hareketler ve egzersizler yaptık. Spor yapanları izledik. Hayvanların ve bitkilerin hareketini inceledik. Tabii ki bu sırada müzik dinledik, dans ettik, oyun oynadık. 

  Dergiyi elinize alın, istediğiniz sayfadan okumaya başlayın. Sonra etrafınızı inceleyin. Kimler, nasıl hareket ediyor? Hareket ederken neler yapıyor? Araştırın, bakalım neler keşfedeceksiniz!

  Keyifli okumalar.

Diğer Duyurular