Duyurular


 • Araştırmacı Öğretmen 15. Sayı Çıktı!

  Bu sayımıza birbirimize sorular sorarak işe başladık. “Haydi, tahmin edin!” dedik ve sorular üzerine tahminlerde bulunduk. Bu tahmin oyununda kimi zaman güldük kimi zaman da olasılık hesaplamaları yaptık. Tahminler ve olasılıklar üzerine daha fazla etkinlik kurguladık. Çocukların da bu etkinliklerle eğlenebileceklerini düşündük.

  Matematik, fen, sosyal, görsel sanatlar ve Türkçe dersleri için çeşitli etkinlikler yazdık. Bu etkinliklerde günlük hayatlarında sıkça karşılarına çıkan tahmin ve olasılık konularına yer verdik. Verileri değerlendirip buna göre karar alabilecekleri durumlar oluşturduk. Hazırladığımız etkinliklerin çocukların bilimsel okuryazarlık ve düşünme becerilerini geliştirmesi konusunda katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

  Eğitim ve öğretim ortamının verimli ve eğlenceli hâle gelmesi dileğimizle. 

 • Araştırmacı Çocuk 46. Sayı "Tahmin Edin!" Çıktı!

  Bilmeceleri sever misiniz? Herkes tahminde bulunur, sonra da tahminlerini arkadaşlarıyla paylaşır. Bilmecenin yanıtı herkesi şaşırtır ve güldürür. Bilmeceler çoğaldıkça oyun daha da eğlenceli olur.

  Bu sayımızda biz de birbirimize bildiklerimiz ve bilmediklerimiz hakkında sorular sorduk. Ardından “Haydi tahmin et!” dedik. Sorularımızın yanıtını bulmak için araştırmaya koyulduk. Bilgiler topladık, topladığımız bilgiler üzerinde düşündük. “Olabilir mi? Olursa nasıl olur?” dedik. Sonunda tahmin ettiklerimizle bulduğumuz sonuçları karşılaştırdık.

  Neler mi sorduk? James Webb Uzay Teleskobu neler keşfedecek? Dinozorların yaşı nasıl hesaplanır? Dünyada kaç panda kaldı? Yarın hava nasıl olacak? Kardan adama ne oldu? Pembe bere kimin? George Mendel kimdir? Daha bunun gibi sorularla hem öğrendik, hem de eğlendik.

  Tahmin etme oyununa siz de katılın. Merak ettiklerinizi birbirinize sorun, yanıtlarını önce tahmin edin, ardından araştırmaya başlayın. Bulduklarınızı karşılaştırın. Bakalım neler öğreneceksiniz!

 • Araştırmacı Çocuk 45. Sayı "Bilimden Mühendisliğe" Çıktı!

  Merhaba Araştırmacı Çocuklar,

  Bilim insanı ya da mühendis dediğimizde aklınıza ilk kim geliyor?

  Meraklı, problem çözmeyi seven, düşünen, hayal kuran, deneme yapmaktan vazgeçmeyen, kararlı biri olabilir mi? Size benzeyen yönleri var mı? Ne dersiniz?

  Bu sayımızda mühendislerin ve bilim insanlarının kimler olduklarını, nasıl çalıştıklarını araştırdık. Buldukları fikirler bizi hem meraklandırdı hem de heyecanlandırdı. Yaratıcı fikirlerin matematik, fizik, kimya ve biyolojiyle buluştuğunda hayatımızı nasıl değiştirdiğini gördük. Bilimin ve mühendisliğin yaşantımızı nasıl kolaylaştırdığını fark ettik. Yaptıkları çalışmalardan esinlenerek sizlere deneyler, etkinlikler, oyunlar hazırladık. Bakalım dergiyi okuyunca aklınıza hangi yaratıcı fikirler gelecek? İşe başlamaya, yola koyulmaya hazır mısınız? Tıpkı hayalinizdeki bilim insanı gibi!

  Keyifli okumalar.

Diğer Duyurular